Wybór rajstop tylko z pozoru wydaje się łatwy. Szeroki wybór materiałów z jakich wykonane są rajstopy wcale nie ułatwia dobrania odpowiednich rajstop do stroju. Rajstopy współcześnie tworzone są z takich materiałów jak lycra, dorlastan czy linel. Są to zdecydowanie najbardziej popularne materiały, z których produkowane są rajstopy. Jeśli chodzi o jakość tych materiałów to jest ona bardzo wysoka a rajstopy wykonane z tych materiałów są trwałe. Na rynku rajstop można również spotkać się z nieco tańszymi materiałami, do których można zaliczyć elastan, który często występuje w gorszych odmianach, które nie są przyjemne w dotyku oraz są grubsze. Przy dłuższym użytkowaniu rajstop wykonanych z gorszej jakości elastanu na rajstopach mogą pojawiać się pęknięcie.
Rajstopy mają również różne stopnie zmatowienia oraz przezroczystości.

W zakresie zmatowienia występują rajstopy mat, smie mat oraz shine, czyli matowe, półmatowe oraz błyszczące. Błyszczące rajstopy zawierają w sobie błyszczące dodatki w postaci włókien takich materiałów jak nylon. Rajstopy z błyszczącymi dodatkami nie pasują do wszystkich strojów i zdecydowanie nie sprawdzą się letnią porą do zwiewnych sukienek, ale mogą doskonale komponować się z wieczorowymi kreacjami. Inną cechą rajstop jest również przezroczystość. Rajstopy mogą być kryjące lub przezroczyste a stopień prześwitu zależy między innymi od grubości materiału i określany jest w skali den.

Jaki kolor rajstop wybrać?

Oprócz doboru materiału istotna jest również kolorystyka rajstop. W zależności od okazji przy tworzeniu ciekawej stylizacji sprawdzi się zupełnie inna kolorystyka. Przy zakładaniu rajstop do pracy lepszym rozwiązaniem jest postawienie na cienkie pończochy, które nie przekraczają dwadzieścia den. Najlepiej jeśli są one utrzymane w naturalnej kolorystyce. Natomiast to eleganckiego stroju znacznie lepiej sprawdza się rajstopy wykonane z niego bardziej grubych materiałów, które znacznie lepiej współgrają z eleganckimi strojami czy to wieczorem czy w ciągu dnia. Rajstopy pozwalają również wydłużyć sylwetkę. Jeśli chce się uzyskać taki efekt wówczas warto postawić na rajstopy utrzymane w kolorystyce obuwia na obcasie a najlepiej szpilek.

Letnią porą najczęściej zakłada się stroje utrzymane w pastelowych barwach często z kwiatowymi wzorami. Do zwiewnych sukienek nieco trudniej jest dobrać odpowiednie rajstopy. Przy delikatnych stylizacjach najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na jaśniejsze rajstopy, gdyż ciemne odcienie są w stanie tworzyć efekt mocno opalonych nóg, który będzie tym bardziej podkreślany przez jasne kolory ubrań.

Przy wieczorowych stylizacjach rajstopy mogą być nieco grubsze oraz utrzymane w bardziej ekstrawaganckim stylu. Oczywiście wiele zależy od tego czy jest to spotkanie o bardziej luźnym charakterze czy oficjalne wydarzenie. Przy nieoficjalnych spotkaniach bardzo często stawiamy na stylizacje odważniejsze a wówczas doskonale są w stanie sprawdzić się cieliste rajstopy o silnym połysku. Na takie rajstopy mogą sobie pozwolić szczególnie kobiety o szczupłej sylwetce. Jeśli chodzi o kolorystykę to przy nieco intensywniejszych barwach jak odcienie czerwieni warto decydować się na rajstopy utrzymane w nieco jaśniejszych odcieniach, jak odcienie szarości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here