Okres letni i czas wakacji to pora, na którą czekamy z utęsknieniem przez cały rok. To także czas, kiedy musimy przygotować swój organizm, skórę i włosy na spotęgowaną działalność promieniowania słonecznego. Ma ono zarówno pozytywne skutki: dzięki słońcu czujemy się szczęśliwsi, nasza skóra nabiera pięknej opalenizny i poprawia nam się humor dzięki witaminie D, to są i negatywne czynniki wytwarzane przez promienie UV, o nich także nie wolno zapominać. Dlatego, jeśli chcemy wrócić z urlopu nie tylko wypoczęci, ale także zachować nasze włosy w dobrej kondycji powinniśmy mieć na uwadze kilka faktów związanych z ich pielęgnacją w słoneczne dni. Nie należy zapominać, że zarówno promieniowanie słoneczne, jak i to obecne w solarium, ma taki sam szkodliwy wpływ na nasze włosy.

Wpływ słońca na włosy

  • zmiana ich koloru. Włosy brązowe często przy kontakcie ze słońcem zyskują rdzawy odcień, a włosy blond platynowy. Kolor włosów farbowanych blaknie i matowieje,
  • słońce powoduje suchość włosów, ich łamliwość i kruchość,
  • promieniowanie UV uszkadza strukturę białek, dlatego często mówi się o jego nieodwracalnym działaniu,
  • ciepło sprawia, że łuski włosów odchylają się, przez co ich struktura jest bardziej podatna na uszkodzenia, gdyż promieniowanie może wniknąć głębiej w strukturę włosa,
  • UV wpływa na utlenianie się melaniny, co skutkuje wypłowieniem włosów.

Nie bez znaczenia są także codzienne zabiegi stylizacyjne, którym poddajemy włosy. Farbowanie, suszenie, prostowanie sprzyja późniejszym uszkodzeniom włosów poprzez odchylanie łusek skutkujące ułatwieniem wnikania promieniowania w każdy włos.

Kosmetyki chroniące włosy przed słońcem
Na szczęście istnieje na rynku wiele kosmetyków, które pomogą skutecznie walczyć ze szkodliwą działalnością promieniowania UV na nasze włosy. Należą do nich:

  • Szampony – stanowią podstawę pielęgnacji włosów. Dlatego jeśli planujemy ich ekspozycję na słońce, należy wyposażyć się w szampon, który tak jak krem do skóry zawiera filtry przeciwsłoneczne. Na rynku dostępne są również szampony, które oprócz podstawowych właściwości oczyszczających świetnie radzą sobie również z wypłukiwaniem z włosów soli morskiej. Szukając szamponu odpowiedniego na lato warto skupić się także na jego właściwościach nawilżających. Wysuszone kosmyki dodatkowo poddane odwadniającemu działaniu promieni UV będą stanowiły łatwy do zniszczenia obiekt dla pozostałych czynników zewnętrznych. Dobrze nawilżone włosy są zdecydowanie odporniejsze na promienie słoneczne.
  • Odżywki – jeśli nie cierpimy z powodu przetłuszczających się włosów możemy postawić na odżywkę bez spłukiwania, która nie obciąży włosów, a jednocześnie pozostawi na nich ochronną warstewkę. Wskazane jest, aby dobra odżywka zawierała podobnie jak szampon odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. Przykładem odżywki zawierającej filtr UVA i UVB chroniącej włosy farbowane przed utratą koloru jest Elseve Color Vive Loreal.
  • Maski i maseczki – jest to koło ratunkowe, szczególnie, kiedy urlop już minął, a my zapomnieliśmy o ochronie włosów przed słońcem. Powinny zawierać dużo składników odżywczych zapewniających regeneracje uszkodzonej struktury włosa.
  • Spraye do włosów – jeden z najpopularniejszych kosmetyków ochronnych do włosów, możliwy do wykorzystania w trakcie dnia. Ilekroć włosy będą poddane działaniu promieni słonecznych, możemy spryskać je ochronnym preparatem. Dzięki wygodnym opakowaniom gwarantują one dokładne i równomierne rozpylenie kosmetyku. Czynność spryskiwania włosów należy powtarzać średnio, co 2 godziny, gdyż średnio po takim czasie kosmetyk może zwyczajnie wyparować z powierzchni włosów.
  • Eliksiry i olejki – zaletą eliksirów i olejków jest konsystencja, dzięki której mogą dłużej utrzymywać się na powierzchni włosa i zapewniać mu dłuższą ochronę. Ponadto wykazują one silne właściwości nawilżające, które są szczególnie potrzebne włosom w trakcie lata.

Więcej produktów pozwalających na zachowanie pięknych włosów również podczas lata można znaleźć na stronie lorealparis.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here