Mimo, że ostatnio coraz więcej osób docenia zalety czarnej kawy bez cukru, mleka i innych dodatków smakowych, to ciągle panuje przekonanie, że sama w sobie jest tylko esencją i podstawą do innych napojów kawowych, takich jak latte czy cappuccino. Tymczasem mocne i aromatyczne espresso to kwintesencja smakowania kawy, pozwala wyczuć w niej to, co najlepsze. Co jeszcze warto wiedzieć o czarnym naparze? Czy czarna kawa naprawdę tuczy? I czy można całkowicie pozbyć się zgagi i bólu brzucha po jej wypiciu?

Jeszcze do niedawna czarna kawa bez dodatków kojarzyła się z postem i czymś niesmacznym. Tymczasem odpowiednio wypalona i przygotowana ma niezwykle walory smakowe. Co więcej – substancje w niej zawarte mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego obalamy 3 największe mity o czarnej kawie.

MIT 1: Czarna kawa gorzej smakuje niż ta z dodatkami
Wytrawni kawosze często podkreślają, że prawdziwy smak kawy, głębokie nuty smakowe i charakterystyczne aromaty można wyczuć wyłącznie w czarnej, mocnej, esencjonalnej kawie bez jakichkolwiek dodatków. Aby się o tym przekonać, warto sięgnąć po ziarna kawowe rożnych odmian kawowca, pochodzące z różnych zakątków świata (np. Etiopia, Gwatemala, Peru). Odmiana i warunki uprawy mają istotny wpływ na walory smakowe naparu, jej swoiste aromaty (np. korzenne, karmelu, miodu, owoców cytrusowych, orzechów itd.), kwasowość i goryczkę. Umiejętnie zaparzona czarna kawa pozwala delektować się tym bogactwem.

MIT 2: Kawa tuczy
Dodanie do kawy cukru, pełnotłustego mleka, bitej śmietany lub syropów smakowych znacznie zwiększa jej kaloryczność, a dostarczanie na co dzień takiej porcji kalorii poskutkuje gromadzeniem się nadprogramowych kilogramów. Winne temu są kaloryczne dodatki – pamiętajmy, że czarny napar kawowy nie tuczy, ponieważ zawiera jedynie 2 kcal na 100 g naparu. Za to dostarcza organizmowi sporej dawki przeciwutleniaczy (są elementem profilaktyki przeciwnowotworowej), garbników (zapobiegają rozwojowi próchnicy), kwasu chlorogenowego (reguluje gospodarkę węglowodanową i zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy) oraz kofeiny, która działa pobudzająco i mobilizująco na organizm. Kofeina naturalnie zawarta w kawie nie tylko reguluje ciśnienie krwi, zwiększa koncentrację, podnosi wydajność i ogranicza senność. Udowodniono jej pozytywny wpływ na ograniczenie rozwoju wielu chorób układu nerwowego, w tym m.in.: migreny, depresji, choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Co więcej – kofeina ma wpływ na zwiększenie tempa przemian metabolicznych w organizmie, co skutkuje także przyspieszonym spalaniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Wiedzą o tym doskonale sportowcy i osoby odchudzające się – wypicie mocnej czarnej kawy przed treningiem zacznie poprawia sprawność fizyczną i wydajność ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że produkty mleczne dodane do kawy znacznie utrudniają jej wchłanianie się w przewodzie pokarmowym, a więc zmniejszają jej wpływ na organizm.

Podsumowując – czarna kawa nie tuczy, co więcej – kofeina w niej zawarta pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy.

MIT 3: Picie czarnej kawy zawsze podrażnia żołądek
To prawda, że kawa zawiera substancje, które podrażniają delikatną ścianę żołądka i jelit. To woski – grupa substancji tłuszczowych, które są trudne do strawienia, co w konsekwencji wywołuje nieprzyjemne objawy brzuszne. Można je nieco łagodzić przed dodatek mleka, jednak nie rozwiązuje to całkowicie problemu.

Niedawno w aptekach (także internetowych) pojawiła się kawa Gentile Stomach Friendly włoskiej firmy Bristot, która została poddana procesowi odwoskowania. Dzięki temu jest przyjazna dla żołądka i nie wywołuje przykrych objawów brzusznych. Mogą ją pić nawet osoby cierpiące na niestrawność i zgagę, a nawet pacjenci z chorobą wrzodową. To wysokiej jakości naturalna kawa, powstała przez zmieszanie dwóch najlepszych odmian kawy – Arabiki (70%) i Robusty (30%). Zawiera naturalną kofeinę, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości pobudzające. Warto ją pić w postaci czarnego naparu – dlatego bez obaw mogą ją spożywać także osoby odchudzające się.

fot. by mcveja

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGdzie szukać modowych inspiracji?
Następny artykułJak stworzyć plan diety?
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here