ekspres do kawy

Mnogość dostępnych w sklepach ekspresów do kawy może przyprawić o zawrót głowy. Jednak warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z funkcjonalnościami urządzenia, aby służyło nam ono przez wiele lat i oczywiście przygotowywało dla nas znakomitą kawę. Jaki ekspres do kawy warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z rodzajami ekspresów do kawy. Najprostszy podział sprowadza się do ekspresów przelewowych i ciśnieniowych. Te pierwsze działają na zasadzie zalewania gorącą wodą zmielonych ziaren przez filtr umieszczony w ekspresie. To najstarszy rodzaj urządzeń, które zostają w tyle za nowoczesnymi ekspresami ciśnieniowymi, ale cieszą się popularnością wśród kawoszy, dla których tradycyjne parzenie kawy to niezastąpiony rytuał. Wśród tych ostatnich natomiast wyróżnia się ekspresy kolbowe, automatyczne i ekspresy na kapsułki. Sposób przygotowywania kawy w tych urządzeniach jest taki sam – woda przepływa przez zmielone ziarna pod wysokim ciśnieniem.

Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem są ekspresy na kapsułki, które zapewniają wysoką jakość napoju bez konieczności mielenia ziaren w młynku. Przygotowując kawę w ekspresie kolbowym należy zwrócić szczególną uwagę na stopień zmielenia ziaren, co również ma wpływ na końcowy smak kawy. Ekspresy na kapsułki dają za każdym razem idealny napój, ponieważ ziarna są odpowiednio mielone tuż przed zamknięciem, a ich porcja odmierzona tak, aby zachować harmonię smaku i aromatu w każdej filiżance.

Najważniejsze parametry i funkcjonalność

Wybierając ekspres do kawy należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry sprzętu. Jednym z ich jest wytwarzane ciśnienie pod którym woda przepływa przez zmielone ziarna kawy. Profesjonalne i nowoczesne ekspresy charakteryzuje ciśnienie na poziomie 19 barów np. Lattissima One Nespresso czy CitiZ&Milk Nespresso. Ten parametr ma ogromne znaczenie dla jakości i smaku kawy. Ekspresy na kapsułki Nespresso pozwalają przygotować kawę o dowolnym smaku i aromacie. Kapsułki espresso czy lungo? Wystarczy wybrać ulubiony smak kawy, uruchomić ekspres, by po chwili cieszyć się napojem jak z włoskiej kawiarni.

W przypadku ekspresów przelewowych czy kolbowych uzyskamy znakomitą czarną kawę, jednak w tym celu musimy dość do wprawy, związanej np. z zasadą, na jakiej działa urządzenie czy odmierzaniem określonych proporcji. Ponadto proces przygotowania niektórych kaw, np. cappuccino, wymaga zastosowania dodatkowych akcesoriów np. spieniacza do mleka. To dobry wybór dla osób, które chcą samodzielnie od początku do końca przygotować ulubioną kawę.

W przypadku ekspresów na kapsułki mamy do dyspozycji urządzenie, w którym proces przygotowania kawy inicjuje np. wciśnięcie jednego przycisku. Wybierając ekspres, warto również zapoznać się z innymi funkcjonalnościami. Sprzęt powinien charakteryzować się dużą mocą, co ma wpływ na szybkość przygotowania kawy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Urządzenie może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak energooszczędność, łatwość czyszczenia, ekologiczne zużycie prądu, czy wbudowany młynek i system spieniania mleka.

Wymiary urządzenia i estetyka

Wygląd i wymiary urządzenia również mają znaczenie. Ekspres powinien być ozdobą kuchni, wpisując się w styl aranżacyjny. Ponadto posiadacze małej kuchni mogą rozważyć zakup ekspresu kapsułkowego w wersji mini, który nie ustępuje funkcjonalnościami w porównaniu do dużych odpowiedników. Jednym z małych urządzeń jest Essenza Mini Nespresso na kapsułki. Niewielkie rozmiary w połączeniu z nowoczesnym designem i jakością przygotowywanej przez urządzenie kawy sprawiają czynią ten proces niezwykle wygodnym. Urządzenia występują w kilku wersjach kolorystycznych, dlatego każdy z nas z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie, dostosowując do wystroju kuchni.

Espresso, cappuccino, lungo, latte… To tylko niektóre z rodzajów znakomitych kaw, które ekspres przygotuje w kilka chwil. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt serwował wybrane rodzaje kawy, warto zweryfikować jego możliwości w tym zakresie jeszcze przed zakupem. Posiadając w domu urządzenie, które wybraliśmy w oparciu o analizę własnych potrzeb z pewnością zyskamy większa satysfakcję podczas jego codziennego użytkowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here