Kobiece miejsca intymne to obszar, który jest wyjątkowo narażony na podrażnienia. Panuje tam specyficzne środowisko, które pełne jest przeróżnych mikroorganizmów, będących niezbędnym składnikiem mikroflory. Ma ona zadanie ochrony miejsc intymnych przed czynnikami zewnętrznymi. Czasem jednak dochodzi do zachwiania równowagi w tym środowisku, czego konsekwencją może być m.in. przykry zapach. Co dokładniej oznacza pojawienie się go? Jak można sobie z nim radzić?
Przyczyny przykrego zapachu z pochwy
Jednym z ważniejszych składników mikroflory pochwy jest kwas mlekowy, którego pałeczki nie pozwalają na rozwój grzybów i bakterii, a także stają się barierą dla wirusów. Gdy liczba pałeczek maleje, wszystkie te niepożądane mikroorganizmy rozmnażają się i wytwarzają substancje, które utleniając się powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Przyczyną zaniku pałeczek kwasu mlekowego w pochwie może być niewłaściwa higiena, a także namnożenie silniejszych grzybów i bakterii. Należy pamiętać, że każdy posiada swój zapach, który jednak nie powinien być nieprzyjemny. Istnieje charakterystyczny podział, który wskazuje na konkretną przyczynę nieprzyjemnej woni. Dzięki temu wiemy, że zapach przypominający drożdże może oznaczać zakażenie grzybiczne, a tzw. zapach rybi może się okazać objawem zapalenia bakteryjnego pochwy. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który po odpowiedniej diagnozie przepisze konkretną kurację.
Na przykry zapach może oprócz infekcji bakteryjnych i grzybiczych mieć wpływ np. nietrzymanie moczu oraz nadmierna potliwość miejsc intymnych. Często przykry zapach pojawia się np. podczas miesiączkowania czy ciąży. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zmieniają odczyn wydzieliny pochwowej z kwaśnego na zasadowe, czyli bardziej podatne na infekcje.
Zasady prawidłowej higieny intymnej
Niezależnie od rodzaju infekcji higiena intymnych okolic ciała musi być zawsze odpowiednia. Przede wszystkim należy codziennie myć okolice pochwy przy pomocy odpowiednich środków myjących, jak np. żel do higieny intymnej. Poleca się te zawierające kwas mlekowy oraz składniki pochodzenia naturalnego, które posiadają właściwości antybakteryjne oraz pomagają utrzymać pH w równowadze, jak np. płyn do higieny intymnej Vagisil Odor Control dostępny na http://www.my-vagisil.pl/10-0-Vagisil-Hydro-Gel.html. Należy również w czasie menstruacji podmywać się minimum dwa razy dziennie i zmieniać podpaskę przynajmniej co 3-4 godziny. Przy nadmiernej potliwości okolic intymnych należy zakładać jedynie bieliznę z naturalnych materiałów i nie obciskającą.
Ja miałam przez pewien czas bardzo brzydki zapach intymny, bo sobie zaburzyłam florę bakteryjną pochwy częstymi irygacjami. Pomógł mi probiotyk dla kobiet lacibios femina, który po kilku dniach stosowania przywrócił równowagę florze bakteryjnej. Od tamtej pory już nie stosuję irygacji, ale probiotyk profilaktycznie czasmai biorę
W warunkach domowych nie da się wyleczyć grzybicy.Dlatego, warto wybrać się do lekarza przy pierwszych objawach.W domowym zaciszu pomagają irygacje z Tantum rosa ale nie można przesadzać bo faktycznie zniszczymy sobie florę bakteryjną pochwy więc 2 przed wizytą będą ok!Ja o tym nie wiedziałam i niestety nim dotarłam do lekarza nie było fajnie.Piekło,swędziało ogólnie bolało o zapachu już nie wpomnę.Po badaniach dostałam odpowiedni lek w kremie bo podobno skłonność do rozwoju grzybicy ma różne przyczyny…(u mnie prawdopodobnie tabletki antykoncepcyjne )oraz probiotyk dopochwowy Lactovaginal który ma uratować florę.Więc warto pamiętać o takiej osłonie.