Kiedy rozpoznaje się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to problem bardzo złożony. Dotyczy dużej grupy osób, z których jednak część nie szuka pomocy. Dlaczego? Obawia się oceny, wstydzi się, krępuje. Taka sytuacja sprawia, że schorzenie się pogłębia. Jak zatem skutecznie z nim walczyć?

Przyjmuje się, że nietrzymanie moczu to problem typowo kobiecy. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni również zmagają się z tym schorzeniem. Jest to jednak w wielu przypadkach temat tabu, choć dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią już o nietrzymaniu moczu jako chorobie społecznej. Na świecie zmaga się z nią co trzecia kobieta (większość z pacjentek jest w okresie pomenopauzalnym). Dane te nie są dokładne. Wiele pań ukrywa swoją dolegliwość i przez lata nie zgłasza się do specjalisty, próbując radzić sobie na własną rękę.

Chorzy niejednokrotnie rezygnują z sięgania po środki higieniczne z obawy przed wstydem. Dziś jednak są one niezwykle dobrze zaprojektowane. Nie jest istotne, czy stosuje się podpaski urologiczne czy majtki pampersy. W obu przypadkach zachowany jest nie tylko komfort, ale i dyskrecja.

Objawy nietrzymania moczu

W przypadku nietrzymania moczu stopień nasilenia objawów może być różny. Niekiedy do mimowolnej mikcji dochodzi przy kaszlnięciu, kichaniu lub przy zbyt gwałtownym ruchu (np. podczas uprawiania sportu). Rozpoznaje się wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu. Inny rodzaj schorzenia to naglące nietrzymanie moczu, które polega na niezależnej od woli utracie dużych ilości moczu (również podczas odpoczynku i snu). Specjaliści wyróżniają ponadto nietrzymanie moczu z przepełnienia, które jest wynikiem upośledzonej kurczliwości wypieracza. Zdarza się też, że nietrzymanie moczu ma związek z infekcją dróg moczowych, zaparciami lub stanowi efekt uboczny przyjmowania leków. Gdy wyeliminuje się te czynniki, w większości przypadków dochodzi do ustąpienia objawów.

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęściej nietrzymanie moczu dotyczy kobiet, co ma związek z okresami ciąż, porodami (również indukowanymi oksytocyną) oraz zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. Panie również częściej zmagają się z infekcjami układu moczowego. Do nietrzymania moczu przyczynić się mogą ponadto:

  • otyłość (zwłaszcza brzuszna),
  • choroby neurologiczne (neuropatia cukrzycowa, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, poliradikulopatia),
  • osłabienie mięśni ścian pęcherza moczowego,
  • osłabienie mięśni wspomagających wydalanie moczu,
  • niektóre leki (diuretyki, alfa blokery, antydepresanty, anksjolityki, leki przeciwbólowe).

Nietrzymanie moczu. Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku pojawienia się objawów nietrzymania moczu warto najszybciej jak to możliwe udać się do urologa lub – w przypadku pań – do ginekologa. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, zleci badania dodatkowe oraz zaproponuje metody leczenia.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu na co dzień?

Nietrzymanie moczu to problem niezwykle krępujący, dlatego obok leczenia bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu. Duże znaczenie ma stosowanie urologicznych środków higienicznych. Jest ich wiele do wyboru, np. wkładki higieniczne, podpaski czy majtki pampersy (pieluchomajtki). Które wybrać? Wiele zależy od tego, jak bardzo nasilony jest problem nietrzymania moczu. Jeśli stopień schorzenia jest niewielki, wystarczą wkładki. Jeśli jednak do mimowolnego wycieku moczu dochodzi często i w większej ilości, warto wybrać majtki pampersy. Są niezwykle chłonne, a przy tym doskonale dopasowują się do ciała. Są przez to niewidoczne i w pełni komfortowe. Łatwo je ściągnąć, co jest bardzo ważne w przypadku osób starszych czy mających problem z poruszaniem się.

Nietrzymanie moczu, choć wstydliwe, daje się leczyć. Jest wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem, o czym warto porozmawiać ze specjalistą.

Bibliografia:

  1. Rechberger T., Jakowicki J.A., Nietrzymanie moczu u kobiet. Patologia, diagnostyka, leczenie. Wydanie II poszerzone, Wydawnictwo Bifolium, Lublin 2005.
  2. Wojtaszek Agnieszka, NTM – Nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 4 (46), 190–192, 2012
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStylowe torebki damskie
Następny artykułJesienny must have? Sweter idealny!
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here