Objawy zawału serca

Z medycznego punktu widzenia zawał serca to martwica mięśnia sercowego, która powstała jako skutek niedokrwienia serca w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. To jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca. Ponieważ w krajach europejskich choroby układu krążenia są najczęściej przyczyną zgonów, należy bacznie zwracać uwagi na objawy.
W naszym ciele znajdują się dwie tętnice wieńcowe. Ich zwężenie i wywołane przez to choroby można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST – wtedy przepływ krwi w tętnicy jest zmniejszony. Drugim rodzajem ostry zespół wieńcowy z uniesieniem odcinka ST – oznacza to, że tętnica jest całkowicie zablokowana. Przyczyną zawału jest często choroba – a dokładniej miażdżyca. Podczas niej odkładający się cholesterol powoli porasta ścianki tętnic, zmniejszając światło – czyli średnicę, którą płynie krew. Ten cholesterol wraz z komórkami zapalnymi tworzy warstwę nazywaną blaszką miażdżycową. Uszkodzenie tej blaszki organizm odczyta jako przerwanie naczynia krwionośnego i nieświadomie zacznie tworzyć tam skrzepy. To jeszcze bardziej zmniejszy światło tętnicy, a gdy do tego nastąpi jej skurcz, dochodzi do niedokrwienia. Czynniki, które sprawiają, że wzrasta ryzyko zawału serca, to: hiperlipidemia (nadmiar LDL), palenie, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość i brak ruchu oraz niewłaściwa dieta. Oprócz tego większe szanse na zawał mają mężczyźni i osoby starsze. Jakie są objawy zawału serca u młodych ludzi? To bardzo silny ból w klatce piersiowej, który trwa ponad dwadzieścia minut. To ból, który narasta, nie ustępuje ani po odpoczynku, ani po tym, jak zażyje się nitroglicerynę. Promieniuje do szyi, barków, rąk, nawet pleców i brzucha, a towarzyszą mu uczucie lęku i duszności. Objawy zawału to również bladość i potliwość, osłabienie, możliwe są też mdłości, wymioty, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. Objawy są takie same u młodych, jak i starszych ludzi. Im szybciej wezwie się pogotowie, tym większe szanse ma zawałowiec – jeśli szybko znajdzie się u lekarzy, udrożnią oni zablokowaną tętnice. Młodzi ludzie często ignorują objawy, co może skończyć się dla nich tragicznie. Powszechne wciąż jest przekonanie, że zawał dotyczy tylko starszych. Tymczasem młodzi żyją w stresie, często pracują w trybie siedzącym, prowadzą niezdrowy tryb życia – a wtedy zawał może zaatakować i dwudziestolatka.
Jeśli zawał dotyczy nas samych, a w okolicy nie ma nikogo, kto mógłby wezwać pogotowie, powinniśmy absolutnie unikać wysiłku, czyli położyć się, usiąść i spokojnie oddychać. Na pewno nie należy kaszleć, gdyż to pogorszy nasz stan. Postarajmy się zachować spokój, gdyż szybko bijące serce z powodu zdenerwowania będzie potrzebowało więcej krwi. Musimy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Aby zapobiegać zawałowi, powinniśmy zmienić dietę na zdrowszą, więcej się ruszać i utrzymywać prawidłową masę ciała, nie palić i unikać w miarę możliwości stresów, a także regularnie się badać.

http://www.niezawal.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here