Idziemy na urlop

Styczeń, czy luty – ogólnie początek roku kalendarzowego, to oprócz różnego rodzaju zestawień, sprawozdań jest to również czas, kiedy zostaniecie poproszeni przez Panią z działu kadr, bądź płac o rozplanowanie urlopu na cały rok. Jeżeli macie pełen urlop, to przysługuje wam dwadzieścia sześć dni w ciągu roku, które jednak mogą być wykorzystane do do końca wrześnie roku kolejnego, tak więc nie powinniście się martwić o to, że nie uda wam się wykorzystać tych urlopowych dni.

Aby taki urlop zacząć, musimy napisać podanie o urlop wypoczynkowy. Takie podanie zazwyczaj jest w gotowym szablonie, który powinien być dostępny dla każdego pracownika. Jeżeli na przykład będąc w pracy okaże się, że kolejny dzień musimy mieć wolny, bo potrzebujemy załatwić jakieś pilne sprawy, albo gdzieś wyjechać, no to musimy napisać na takim podaniu o urlop, przede wszystkim kiedy go bierzemy, czyli dzień, miesiąc oraz rok. W nagłówku tego podania musimy napisać swoje imię, nazwisko oraz stanowisko, które obejmujemy. Ważne jest również, żeby napisać, kto będzie nas w tym czasie zastępował, chociaż jeżeli bierzemy tylko jeden dzień wolnego, to raczej nie ma takiej potrzeby, aby pisać o zastępstwie. Ale – jeśli planujemy już urlop, który ma się odbyć latem, czyli ten główny, to taka adnotacja o osobie, która nas będzie zastępować, powinna być uwzględniona. Wracając jeszcze na chwilę do samego podania o urlop wypoczynkowy, najważniejszy jest nasz podpis, bez którego takie podanie nie przyjęte przez kadry. Oprócz naszego podpisu swój musi też dać nasz kierownik, czy prezes, jeśli to mała firma. W dużych firmach, korporacjach są kierownicy poszczególnych działów i to oni podpisują takie wnioski urlopowe. Kierownik może, ale nie musi takiego wniosku podpisać, jeśli jest jakaś bardzo dramatyczna sytuacja w pracy, dlatego warto najpierw uprzedzić kogoś, kogo mamy nad sobą, że planujemy taki urlop i czy nie będzie problemu, żeby akurat odbył się w tych dniach. Jeżeli jest taka sytuacja, że urlop chcemy wziąć na przykład dwa dni które są oddzielone od siebie, ale są w jednym tygodniu, to na podaniu piszemy przykładowo: pierwszy, czwarty czerwiec, czyli dni piszemy po przecinku. Natomiast, jeśli to jest urlop, który jest jednolity, czyli nie ma żadnych przerw i nie przypada w te dni sobota, czy niedziela, to piszemy od – do, czyli z myślnikiem. Oczywiście zawsze możemy zapytać się kierownika, czy Panią z działu kadr, czy dobrze taki wniosek wypisaliśmy i czy jest wszystko dobrze.

Planując urlop nie zapominajmy, ze mamy do niego pełne prawo i tak naprawdę my powinniśmy wybierać, kiedy na taki urlop chcemy się wybrać. Należy tez przestrzegać tego, że za każdym razem, kiedy będziemy chcieli dzień wolny, to musimy napisać podanie o urlop wypoczynkowy, nawet jeżeli jest to tylko jeden dzień. W dziale kadr musi się wszystko zgadzać, także nasze dni urlopowe. Nie pozostaje więc nic innego, jak poprosić o kartkę, na której wypiszemy swój urlop wypoczynkowy, który powoli będzie zbliżał się wielkimi krokami.

http://www.sebby.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here