Angina - co, jak i dlaczego?

Angina to choroba bakteryjna (przy niektórych odmianach – wirusowa), której w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Początkowe objawy mogą być mylące, a to dlatego, że są podobne do zwykłych infekcji gór oddechowych, czyli katar, podwyższona temperatura, łamanie w kościach, ból gardła. Przy anginie migdałki powiększają się i można zauważyć na nich, zazwyczaj, ropną wydzielinę oraz tworzy się stan zapalny. Choroba ta jest (najczęściej, choć nie zawsze) wywoływana bakteriami, zatem na pytanie „Czy angina jest zaraźliwa?” odpowiadamy TAK. Zarażamy się drobnoustrojami drogą kropelkową, czyli przy kichaniu, kaszleniu, dotykaniu nieodkażonych dłoni, nawet przy mówieniu, rzadziej przez kontakt z tymi samymi sztućcami lub naczyniami.

Jak leczyć? To zależy. Jeżeli jest to angina bakteryjna, najlepszym sposobem są antybiotyki dobrane przez lekarza. W przypadku tej wirusowej, medykamenty nie są antybiotykami. Naturalnie, wszystkie czynności w leczeniu przypisuje lekarz. Absolutnie nie można leczyć się na własną rękę. Poza lekarstwami należy leżeć w łóżku i stosować płynną dietę. Jeśli angina jest chorobą nawrotową, można skonsultować się w sprawie usunięcia migdałków.

Na anginę można zachorować nie tylko jesienią i zimą, gdy aura sprzyja chorobom, lecz także latem, w ciepłe i upalne dni. Dzieje się tak, ponieważ przy wysokich temperaturach naczynia krwionośne w gardle są rozszerzone, a że lubimy lody dla ochłody, miejscowe oziębienie tkanek powoduje skurcz owych naczyń. Przez to śluzówka gardła ma mniejszą skuteczność w obronie przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Jak chronić się przed tą chorobą? Nie ma reguły. Oczywiście, można unikać osób chorych, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie obronić się przed każdym. Zimnych napojów i deserów latem także trudno uniknąć. Ważne jest, aby nie czekać z wizytą u lekarza, ponieważ powikłania związane z nieleczeniem choroby są bardzo groźne. Jeżeli dopadnie nas angina, po prostu skutecznie ją wyleczmy wytycznymi lekarskimi. Chorujmy jak najmniej, a tym, co walczą z chorobą, życzmy dużo zdrowia!

http://www.normalsi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here