Kim jest człowiek?

Co to znaczy być człowiekiem? Na czym polega tak naprawdę człowieczeństwo? To pytania, na które chyba próbuje odpowiedzieć sobie każdy z nas. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ człowiek musi wiedzieć, kim jest. Nawiasem mówiąc, nad tym, co to znaczy być człowiekiem, zastanawiali się twórcy wszystkich epok. Ileż tomów na ten temat powstało na przestrzeni wieków! I co się okazuje? A no to, że trudno jest od tak odpowiedzieć na to, wydawać by się mogło, proste pytanie. Tak to już bywa, że najtrudniej jest odpowiedzieć na pytania najprostsze. To pewien paradoks, ale tak jest w istocie. Nikt nie mówił, że będzie łatwo na tym najpiękniejszym ze światów. No cóż, takie życie i tak to trzeba po prostu rozumieć.
Zastanówmy się jednak może sami nad tym, co to znaczy być człowiekiem, bo ludzie różnie tę kwestię przecież pojmują. Na pewno w istotę człowieczeństwa wpisany jest szacunek do drugiej osoby. Każdy ma prawo do życia i nikt nie może nikogo w żadnej mierze ograniczać. Zwykło się mawiać, że wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Warto o tym pamiętać, bo to wiele tłumaczy. Bycie człowiekiem to również bezinteresowna pomoc każdemu, kto znajduje się w potrzebie. Nigdy nie wiadomo przecież, czy za jakiś czas sami nie będziemy zdani na pomoc innych? Życie nieustannie nas przecież zaskakuje i nigdy nie można wszystkiego przewidzieć. O tym zresztą przekonujemy się co rusz.
Być człowiekiem to znaczy też nie krzywdzić bliźniego. Zresztą psychologowie twierdzą, że człowiek jest w swej naturze dobry i tego się trzymajmy.

http://www.naszauroda.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWielkie miasta
Następny artykułZirytować kogoś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here