Poszukując odpowiedniej formy ćwiczeń, warto z całą pewnością zwrócić uwagę na nordic walking. Czynników przemawiających za tą właśnie formą sportu jest całkiem sporo. My dzisiaj przyjrzymy się bliżej, czy ta dyscyplina jest, ile trzeba w nią zainwestować i jakie korzyści przynosi jej uprawianie. A oto wszystkie najistotniejsze detale związane z tym właśnie tematem.

Rozpocząć warto z całą pewnością od zdefiniowania, czym ta dyscyplina sportowa jest, bo to wydaje się być sprawą najważniejszą pod każdym względem, o jakim tylko pomyślimy. Nordic walking, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Norwegii i to tam szukać należy źródła. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, powiedzieć możemy, że nordic walking polega na szybkim marszu z kijkami. I rzeczywiście, tak to wygląda. Podstawowym elementem, który ma osoba, która ten sport uprawia są właśnie kilki. Pytanie – czy one w jakikolwiek sposób zmieniają sposób poruszania się i dlaczego w ogóle się z nich korzysta? To bardzo proste – dzięki nim, każdy sportowiec poruszać się może z o wiele większą sprawnością, jednocześnie mniej obciążając stawy i zapewniając sobie pracę większych partii mięśniowych.

Z uwagi na to, że podczas nordic walking stawy pozostają mało obciążone, a amortyzacja jest duża, sport ten odpowiedni będzie również dla osób otyłych, czy też mających różnego rodzaju problemy reumatyczne i inne tego rodzaju kłopoty.

A jak zacząć swoją przygodę z tym właśnie sportem? Należy przede wszystkim wyposażyć się w:

  • kijki do nordic walking – muszą to być specjalne kijki, a nie „byle jakie” – należy znaleźć takie, które posiadają odpowiednie uchwyty, które są kluczem do przyjęcia właściwej postawy podczas wykonywania ćwiczeń,
  • wygodne buty – najlepiej takie z odpowiednią amortyzacją, sportowe,
  • wygodny strój – dopasowany do warunków pogodowych na zewnątrz. Sprawdzą się przede wszystkim dresy, a także elastyczne koszulki, które zapewnią pełną swobodę ruchów.

Początki chodzenia z kijkami mogą być dość trudne, ponieważ wcale nie jest tak łatwo, jak by się mogło wydawać, skoordynować pracę rąk z pracą nóg. Stopniowo jednak na pewno odnajdziemy właściwy dla siebie rytm. To sport, który można uprawiać zarówno samodzielnie, jak i w gronie znajomych. Zacząć można, wybierając się na przykład na jakiś zbiorowy trening – takie są często organizowane przede wszystkim w wakacyjne miesiące, a co najważniejsze- są zupełnie bezpłatne i każdy może w nich uczestniczyć. Warto więc na pewno o tej sprawie pamiętać tak w teorii, jak i w praktyce działania.

Istotną kwestią, jak chodzi o nordic walking jest regularność ćwiczenia. Sport ten daje bowiem naprawdę wiele korzyści dla zdrowia. Co oczywiste, przede wszystkim poprawia kondycję fizyczną. Ale to nie wszystko, na co w jego kontekście warto zwrócić uwagę. Istotne jest również to, ze regularna aktywność fizyczna równa się prawidłowej pracy serca i każda osoba powinna o tym z całą pewnością pamiętać, bo jest to sprawa naprawdę istotna pod każdym względem, o której należy pamiętać, rozpoczynając przygodę z tym właśnie sportem.

2 KOMENTARZE

  1. Nordic walking okazał się świetny dla mojej ciotki, która dzięki niemu zaczęła wreszcie schudnąć – żadne diety, zwykłe ćwiczenia były zbyt nużące, a dopiero nordic walking jej pozwolił się rozruszać i zyskać kondycję. To było jeszcze w czasach, kiedy widok kogoś maszerującego z kijkiem wyglądał dziwnie. Na szczęście się jednak wtedy przełamała i efekty po roku były widoczne gołym okiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here