Kobiety wśród palaczy stanowią już większą grupę, niż mężczyźni. Liczba palaczy wśród kobiet rośnie szczególnie wśród kobiet w młodym wieku. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się papierosy elektroniczne. Można powiedzieć, że pojawiła się moda na palenie e-papierosów. Kobiety coraz chętniej sięgają po papierosy elektroniczne, które w stosunku do normalnych papierosów mają wiele atutów. Po pierwsze nie wydzielają one dymu, co sprawia, że nie powodują nieprzyjemnego zapachu, który jest charakterystyczny dla zwykłych papierosów. Nie oznacza to, jednak że papierosy elektroniczne są bezpieczne dla zdrowia. Takie papierosy również narażają postronne osoby na bierne palenie. Płynna nikotyna jest groźna w kontakcie ze skórą, co powinny brać pod uwagę zwłaszcza kobiety mające dzieci. Z drugiej strony papierosy elektroniczne nie zawierają substancji rakotwórczych, które znajdują się w znacznych ilościach w zwykłych papierosach.

Nikotyna w elektronicznych papierosach

Wprawdzie papierosy elektroniczne nie zawierają substancji rakotwórczych, ale zawierają nikotynę, która uzależnia palacza fizycznie. Jest to bardzo silnie uzależniająca substancja, więc papierosy elektroniczne niekoniecznie są w stanie prowadzić do możliwości rzucenia palenia. W papierosach elektronicznych nikotyny jest nieco więcej a przynajmniej więcej wchłania jej ludzki organizm. Z drugiej strony istnieje możliwość samodzielnego wybrania rodzaju e-papierosa również pod względem ilości nikotyny. Warto, jednak brać pod uwagę, że nikotyna wchłaniania również za pośrednictwem papierosów elektronicznych jest w stanie prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak zwiększenie częstości akcji serca, oddechu czy ciśnienia krwi.

E-papierosy a ciąża

awaiting-18917_1280

Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z palenia papierosów również elektronicznych przede wszystkim ze względu na zawartość w nich nikotyny. Wprawdzie nie ma badań dotyczących szkodliwości takich papierosów dla kobiet w ciąży a producenci takich papierosów chwalą, że są to produkty zdrowe, ale należy brać pod uwagę, że nikotyna jest w stanie bardzo negatywnie działać zarówno na płód jak i małe dziecko.

Podobnie jak w przypadku zwykłych papierosów, tak samo w przypadku papierosów elektronicznych warto z nich zrezygnować przed zajściem w ciążę i to z pewnym wyprzedzeniem. Nagłe rzucenie palenia jest dla organizmu sporym szokiem oraz jest zdecydowanie trudniejsze.

Jeśli chodzi o wpływ nikotyny na płód to również nie ma jednoznacznych wyników badań w tej materii, ale nikotyna jest w stanie prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej dziecka oraz wpłynąć negatywnie na jego rozwój.

E-papierosy na co dzień

Papierosy elektroniczne mogą być alternatywą dla zwykłych papierosów. Są to papierosy, które nie mają substancji rakotwórczych, więc znacznie ogranicza się ryzyko najpoważniejszych chorób, jakie mogą być skutkiem nałogu palenia. Dodatkowo dla wielu osób stanowią one sposób na ograniczenie palenia lub całkowitego rzucenia palenia. Papierosy elektroniczne stanowią ułatwienie w rzuceniu palenia, zwłaszcza dla osób silnie uzależnionych od palenia na poziomie psychicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here