Współcześnie wiek, w którym kobiety decydują się na zajście w ciążę znacznie się wydłużył. Coraz większa liczba kobiet decyduje się na karierę zawodową, zdobycie wykształcenia, co przeradza się w sytuację, w której wiele kobiet coraz później decyduje się na zajście w ciążę. Postęp medyczny również ma wpływ na to, że nawet kobiety po czterdziestym roku życia mogą bez żadnych problemów donosić ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko. Jednak im kobieta jest starsza, tym znacznie gorzej może przejść okres ciąży. Innym problemem jest to, że z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się różnych problemów w zakresie rozwoju płodu oraz wad rozwojowych u dzieci. Z punktu widzenia biologicznego najlepszym wiekiem na urodzenie dziecka jest przedział wiekowy między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia. Jak wskazują lekarze w tym wieku kobiety są najbardziej płodne. Jednocześnie ryzyko poronień oraz przedwczesnego porodu jest znikome. Z drugiej strony jak wskazują psychologowie bardzo ważne jest również to, by kobieta była gotowa na przyjście na świat dziecka. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo finansowe oraz stabilność emocjonalna. Do czynników psychologiczno-społecznych zaliczyć można również ogólny poziom życia, jak też wiedzę dotyczącą tego jak chcemy wychować dziecko.

Kiedy najpóźniej decydować się na dziecko?

Wiele kobiet coraz później decyduje się na posiadanie dziecka co wynika przede wszystkim z chęci zdobycia wykształcenia oraz uzyskania odpowiedniego statusu w pracy. Kobiety coraz bardziej świadomie planują macierzyństwo. Z drugiej strony nie powinno się nadmiernie odkładać decyzji o zajściu w ciążę. U kobiet, które przekroczyły trzydziesty rok życia płodność znacznie spada, co oczywiście można przełożyć się na problemy z zajściem w ciążę. W wieku między trzydziestym oraz trzydziestym piątym rokiem życia to najczęściej okres największej stabilizacji życiowej. Jest to nadal dobry okres na zajście w ciążę. W tym wieku kobiety najczęściej mają już stabilizację życiową, czyli stałego partnera. Dodatkowo często mają już pozycję zawodową, która ułatwia przyszły powrót do pracy. Generalnie decydowanie się na posiadanie dziecka dopiero po trzydziestym piątym rokiem życia jest niezbyt dobrym pomysłem, gdyż u wielu kobiet mogą już pojawić się bardzo poważne problemy z zajściem w ciążę (źródło informacji). Z tego powodu warto jest pomyśleć o pierwszym dziecku tuż przed trzydziestym rokiem życia lub nieznacznie po przekroczeniu tego wieku. Warto brać pod uwagę, że pierwsza ciąża jest nieco trudniejsza dla kobiety, gdyż po raz pierwszy spotyka się ona ze zmianami fizycznymi oraz emocjonalnymi, z którymi również trzeba umieć sobie poradzić.

Ciąża w młodym wieku

Nie można również zapominać, że zajście w ciąże w zbyt młodym wieku również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wiele kobiet zachodzi w ciążę w bardzo młodym wieku. W wielu przypadkach już kobiety w wieku gimnazjalnym zachodzą w ciążę, co przede wszystkim wynika z niewiedzy dotyczącej współżycia seksualnego. W tym wieku zajście w ciążę nie jest dobrym rozwiązaniem zarówno ze względów biologicznych, jak też psychologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here