damskie stroje kąpielowe

Moda, podobnie, jak kobieta lubi zmiany i nie znosi nudy. Dzięki temu dosłownie co chwilę mamy okazję obserwować powstające i upadające trendy. Dotyczy to niemal każdego elementu garderoby, od codziennych kreacji, przez stroje wieczorowe na kąpielowych kończąc. Jako że wakacje są już w pełni, postanowiliśmy przedstawić wam pokrótce historię damskich strojów kąpielowych i tego, jak zmieniały się na przestrzeni ubiegłych wieków. Jesteś ciekawa, od kiedy bikini podbija plaże? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy, dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Definitywny koniec nagości

Poruszając temat historii stroju kąpielowego, musimy zacząć od dziejów najdawniejszych. Praktycznie od zarania ludzkości kobiety i mężczyźni zażywali kąpieli w rzekach, jeziorach i innych naturalnych akwenach wodnych, jednak przez niezwykle długi czas robiono to zupełnie nago.

Zmiana tych praktyk nadeszła dopiero w połowie XV wieku, kiedy to do damskiej garderoby dołączyły długie kitle, właśnie na okazję zażywania kąpieli. W późniejszym czasie, kiedy na popularności zyskały kąpiele lecznicze, kobiety do kąpieli zakładały lniane koszule. Od tej pory przez kolejne sto lat niewiele się zmieniło a stroje kąpielowe damskie służyły jedynie ukryciu nagości i nie miały nic wspólnego z wymyślnymi strojami, jakie znamy dzisiaj.

Rewolucja kostiumowa

Pierwsze prawdziwe stroje kąpielowe damskie pojawiły się dopiero drugiej połowie XIX wieku, kiedy to coraz popularniejsze stawały się wyjazdy rekreacyjne nad morze czy jezioro. Pierwsze formy kostiumów kąpielowych w niczym nie przypominały tego, co znamy dzisiaj. Były to ogromne , długie suknie z obszernymi pantalonami i rękawami. Całość takiego stroju dopełniało specjalne obuwie wiązane wstążkami wokół łydek. W ten sposób ciało kobiety było praktycznie całkowicie przykryte umożliwiając kąpiel z dala od wzroku osób postronnych.

Oczywiście taki stan rzeczy zaczął się stosunkowo szybko zmieniać odsłaniając coraz więcej kobiecego ciała. Powoli, ale skrupulatnie skracano pantalony i rękawy powiększając do tego dekolt. Później pojawiła się odpinana spódnica, a nawet pierwsze stroje pływackie (rok 1900), które przypominały bardziej cyrkowy trykot niżeli dzisiejsze stroje kąpielowe damskie.

Kostiumy niemal współczesne

To, do czego przyzwyczaiły nas współczesne kreacje zaczęło się kształtować dopiero po pierwszej wojnie światowej, kiedy to kobiety sięgnęły po stroje odsłaniające ramiona i uda. Kolejne zmiany przyszły wraz z wynalezieniem lateksu, który pozwalał na znacznie więcej, jeżeli chodzi o szycie kostiumów. Później w 1947 roku przyszła moda na fiszbiny i wkładki, które unosiły piersi, nadając im pełniejszego, bardziej kuszącego kształtu. Pierwsze bikini pojawiło się w latach 50-tych, a dekadę później królowały już skąpe stroje kąpielowe damskie, które znamy dzisiaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here