druga ciąża

Ponowne zajście w ciążę to dla części kobiet powód do radości, jednak perspektywa zostania mamą po raz drugi że być stresująca. Pewne wspomnienia z czasu czekania na dziecko są bowiem ciężkie do wymazania – nieprzespane noce, nieprzyjemne sygnały ciąży oraz stres połączony z ciążą na długo pozostają w pamięci. Pocieszający jest fakt, że kolejna ciąża uchodzi za łatwiejszą. Lub jest tak naprawdę?

Lub stres przy drugiej ciąży jest niższy?

Stres to nieodłączny towarzysz większości ciężarnych kobiet, które martwią się o zdrowie naszego dziecka. W trakcie drugiej ciąży rozciągnięcie psychiczne jest często większe, mamy obawiają się bowiem, iż nowy członek rodziny nie zostanie uznany przez pierworodne dziecko.

Ciąża przebiega łagodniej

Oczywiście ciężko w tej myśli o pewne zasady, jednak zazwyczaj jest tak, iż kolejna ciąża przebiega zdecydowanie łagodniej od poprzedniej. Choroby , jakie były zmorą pierwszej (wymioty, mdłości, senność, złe usposobienie, wrażliwość piersi, zachcianki pokarmowe) powszechnie omijają kolejną, a te, których ominąć nie sposób, zazwyczaj są mniej uciążliwe. Dzieje się tak za sprawą faktu, iż mięśnie są bardziej sprawne oraz rozłożone, a także – drugie dziecko kieruje się trochę niżej (właśnie z racji na rozciągnięte mięśnie, które nie utrzymują go tak wysoko, jak pierwszego). To umożliwia mamie na swobodniejsze oddychanie i obniża uciążliwość zgagi. Niestety, takie ułożenie jest i swoje choroby – maluszek bardziej uciska na pęcherz, co skłania mamusię do częstszych wizyt w łazience.

jak przebiega druga ciąża - czy kolejna ciąża jest lżejsza

Dodatkowo, warto zobaczyć, iż pewne z ciążowych choroby matka jest teraz w stanie przewidzieć oraz potrafić im na wystarczająco wczesnym etapie – sprawdzonymi na samej sobie sposobami. Warto natomiast pamiętać o tym, iż powyższe zjawisko nie jest regułą, a raczej – efektem właściwego zadbania o siebie w momencie pierwszej ciąży oraz już po jej zakończeniu (odpowiednia dieta, odpowiednia ilość ruchu, odpowiednia pielęgnacja ciała). Gdy mamusia o tym zapomni, może się zdarzyć, iż kolejna ciąża da się jej we znaki zdecydowanie bardziej, aniżeli poprzednia – pojawią się rozstępy oraz żylaki, jakich być może pierwsza ciąża oszczędziła.

Wiesz, czego się spodziewać

Powszechnie zdarza się tak, iż w etapie drugiej ciąży mamusia szybciej aniżeli w poprzedniej czuje ruchy dziecka to więc, iż wie już dobrze, jakie to odczucie. O ile w ciągu pierwszej ciąży dzieje się to z zasady w strefach 20 tygodnia, w innej może się udać poczuć dziecko chociażby 4 tygodnie wcześniej! Również skurcze przepowiadające potrafią być bardzo odczuwalne, no oraz – lub przyszłą mamę to cieszy czy i nie – prawdopodobnie szybciej uwypukli się jej brzuszek. Kolejną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, iż w wypadku drugiej ciąży matka jest dużo lepiej przygotowana psychicznie. Wie już, czego winna się spodziewać przed, w trakcie oraz po porodzie, i to – zdecydowanie obniża towarzyszący wydarzeniu stres. Warto natomiast zauważyć, iż – podobnie jak w wypadku procesie ciąży – również nastawienie psychiczne jesteśmy do innego porodu jest uzależnione od doświadczeń z pierwszego. Jeśli rodzicielski debiut budzi w mamie negatywne wspomnienia, obawa przed bolesną powtórką może sprawić, iż przetrwanie kolejnej ciąży będzie dla niej jeszcze trudniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here