Najbardziej znane i podejrzewane przyczyny rozwoju nowotworów kobiecych narządów płciowych oraz metody zmniejszania szans na ich powstawanie wiążą się z codzienną dietą, higieną życia seksualnego, predyspozycjami genetycznymi i immunologicznym oraz badaniami profilaktycznymi. Sprawdź co możesz zrobić, by przynajmniej częściowo zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Dieta
Dużą rolę w rozwoju nowotworów odgrywa sposób odżywania. Dieta mogącą chronić przed rozwojem nowotworów powinna być bogata w czynniki takie jak beta-karoten, witamina C, witamina E, glutation oraz selen. Unikać należy wysokiego spożycia tłuszczu oraz substancji toksycznych, czego przykładem jest wydzielany podczas smażenia i pieczenia potraw benzopiren. Badania naukowe udowodniły, że obniżenie spożycia produktów wysokotłuszczowych zmniejsza możliwość zachorowania na raka trzonu macicy u kobiet w wieku od 35 do 64 lat. Stwierdzono także, że kobiety otyłe znacznie częściej chorują na raka błony śluzowej trzonu macicy – tłumaczą Specjaliści Kliniki Ginekologiczno-Położniczej w Sulechowie.

Używki
Palenie tytoniu nie tylko ma wpływ na rozwój raka płuc i innych nowotworów układu oddechowego, ale o czym nie wszyscy wiedzą zwiększa ryzyko wystąpienia stanów przedrakowych oraz raka szyjki macicy. Nie stwierdzono jednak wpływu alkoholu na rozwój nowotworów kobiecych narządów płciowych.

Życie seksualne
W profilaktyce nowotworowej kobiecych narządów płciowych istotny obszar zajmuje także higiena życia seksualnego. Częste zmiany partnerów, zwłaszcza przy niskim poziomie higieny, zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową są czynnikami obciążającymi zarówno jeśli chodzi o raka szyjki macicy, jak i raka sromu oraz jajnika.

Badania
W profilaktyce nowotworowej ważną rolę odgrywają zarówno badania genetyczne, jak i stała opieka ginekologiczna. Badania predyspozycji genetycznych, mają na celu wyosobnienie grupy osób wysokiego ryzyka predysponowanych do wystąpienia określonych nowotworów. Ryzyko wystąpienia nowotworu wśród krewnych rodziny dotkniętej takim problemem jest 3-krotnie wyższe od ryzyka w pozostałej części populacji. Bardzo istotnym zagadnieniem jest prowadzenie badań, które mogą prowadzić do rozpoznania choroby na długi czas przed wystąpieniem pierwszych objawów, czyli badań skriningowych – wyjaśniają Specjaliści Kliniki Ginekologiczno-Położniczej w Sulechowie. W tym przypadku dużą rolę odgrywają przesiewowe badania cytologiczne, które wykrywają raka szyjki macicy na bardzo wczesnym jego etapie. Regularność wykonywania badań ginekologicznych umożliwia prowadzenia działań, które zmniejszają szanse na powstanie niektórych nowotworów, a w przypadku wykrytych zmian zapewniają rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie rozwoju nowotworu i tym samym większe szanse na wyzdrowienie. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu narządów płciowych należy minimum dwa razy w roku wykonywać badania ginekologiczne a przynajmniej raz w roku badanie cytologiczne szyjki macicy. Ponadto należy udać się do lekarza w przypadku każdego nieprawidłowego krwawienia oraz w przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek zmiany na skórze lub w obrębie błony śluzowej narządów płciowych.

Należy zdać sobie sprawę, że osobisty wybór dotyczący prowadzonego stylu życia może mieć większe znaczenie w zapobieganiu chorobie niż późniejsze leczenie, nawet intensywne i bardzo sprawnie prowadzone. Profilaktyka nowotworowa powinna być nieodłącznym elementem życia każdej kobiety. Unikanie niekorzystnych czynników oraz stała opieka medyczna na wysokim poziomie może zapobiec zachorowaniom na chorobę nowotworową lub je zmniejszyć, a co za tym idzie pozwoli uniknąć wielu tragedii, przyczyni się do wydłużenia życia i poprawy jego jakości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.rzepka.lek-med.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here