Potrawy „fit” wcale nie muszą być mniej smaczne albo niesycące. Nawet odpowiednio przygotowany kebab może być dietetycznym. Tylko trzeba wiedzieć, jak go przyrządzić.

Potrawy dietetyczne to wcale nie te, przy których całkiem rezygnujemy z ważnych składników (węglowodanów czy białka) na rzecz innych (warzyw czy owoców). Prawidłowa dieta powinna dostarczać organizmowi nie tylko witamin i mikroelementów, ale również energii. Odchudzać się należy zdrowo. Ale jak to zrobić, jedząc przy tym wszystko?

Coś za coś
Najlepiej – zastosować pewne triki, które nie ugodzą za bardzo w jakość i urozmaicenie jadłospisu, a pozwolą ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Zacznijmy od smażenia. Zamiast patelni i rozgrzanego tłuszczu wybierzmy grill. Są również naczynia dla beztłuszczowego gotowania. Gotujmy na parze, a nie w wodzie – w ten sposób w produktach pozostanie więcej wartości odżywczych.

Z mięsa można nie rezygnować, trzeba tylko pilnować, by było ono chude (indyk, kurczak, odchudzone mielone z wołowiny).

Spaghetti w wersji dietetycznej niech zawiera pełnoziarnisty makaron, a risotto – pełnoziarnisty ryż.

W trakcie gotowania zamiast soli używajmy przypraw, a do sałatek dodawajmy oliwę z oliwek. W ten sposób nie będziemy musieli rezygnować z ulubionych potraw.

Dietetyczne obiady z mięsem
Jednym z popularniejszych przepisów na dietetyczny obiad jest papryka faszerowana chudym mięsem i ryżem. Gotowanie jest dość proste: w garnku układa się wypełnione nadzieniem warzywa i zalewa się bulionem albo wodą z przyprawami.

Idealną propozycją dla odchudzających się mięsożerców są kotlety mielone z mięsa indyczego. Zamiast chleba, który zazwyczaj się dodaje do mielonych, by były soczyste, kotlety dietetyczne można wzbogacić kaszą: perłową, jaglaną czy kuskusem.

Polecić można także szaszłyki i kebab. W obydwu wypadkach mięso z kurczaka należy na noc pozostawić w marynacie (oliwa z oliwek i przyprawy), a następnego dnia usmażyć na patelni grillowej. Za dodatek znowuż może posłużyć kasza i gotowane na parze warzywa.

Jarskie obiady dietetyczne
Obiad bezmięsny sam w sobie jest dietetyczny. A wcale nie musi być on nudny. Godne polecenia są kotlety warzywne. Można je przygotować dosłownie ze wszystkiego: zmiksowanej fasoli, soczewicy, startej marchewki, buraków itd.

Warto wypróbować również kotleciki z kaszy: gryczanej, jaglanej, jęczmiennej. Kaszę najpierw się gotuje, a potem miesza z dodatkami (cebulą, jajkiem, przyprawami) i smaży.

Świetnym pomysłem na dietetyczne pozycje w jadłospisie są zupy. Zawierają niewielką ilość kalorii, a do tego są pyszne i zdrowe. Najbardziej sycące są kremy: z pomidorów, brokuł, groszku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here