Przepisy na przetwory z dyni

Do tego, że dynia jest smakowitym warzywem z którego można przyrządzić wiele pysznych potraw nie trzeba nikogo przechowywać. Jednak pomimo swoich licznych walorów, wciąż zaliczana jest do grupy warzyw, którymi delektujemy się wyłącznie sezonowo. Tymczasem odpowiedni przetworzona można zagościć na naszych stołach także w okresie zimy. Co więcej, możemy wykorzystać ją do przygotowania zarówno słodkich jak i pikantnych przetworów. Pora poznać kilka prostych przepisów, które pozwolą przyrządzić dynię w obydwu wariantach smakowych.

Przepisy z dyni na słodko

Dynia waniliowa

Składniki:

450 g upieczonego miąższu z dyni,

1 łyżka masła,

szczypta soli,

1 serek waniliowy

Wykonanie:

Masło roztapiamy na patelni. Podpieczony wcześniej miąższ z dyni, kroimy na mniejsze kawałki. Delikatnie solimy. Wrzucamy na masło i podsmażamy ok. 5 min. Dodajemy deser waniliowy. Całość dokładnie mieszamy i podgrzewamy ok. 3 min. Gotowy mus studzimy i przekładamy do niewielkich słoiczków. Tak przygotowane przetwory z dyni możemy przechować w lodówce przez kilka dni.

Dynia w żurawinie

Składniki:

0,5 kg świeżej żurawiny,

1 kg dyni,

cukier wedle uznania

Wykonanie:

Dynię myjemy i przekrawamy na pół. Z miąższu wyjmujemy pestki. Następnie przy pomocy małej łyżeczki wydrążamy kulki. Tak przygotowaną dynię, wrzucamy do wody i gotujemy przez ok. 2 min. Odcedzamy. Żurawinę dokładnie myjemy. Zalewamy 1 szk. wody i doprowadzamy do wrzenia (żurawina powinna się rozgotować). Miksujemy. Gotowy przecier przekładamy do wcześniej przygotowanych słoiczków (przecier powinien zajmować ok. 1/3 wysokości słoika). Do każdego z nich dodajemy podgotowane kulki dyni. Słoiczki szczelnie zamykamy i pasteryzujemy przez ok. 25 min. Tak przygotowana dynia świetnie smakuje jako dodatek do mięs i pieczeni.

Przepisy z dyni na ostro

Dynia kiszona

Składniki:

1 średniej wielkości młoda dynia,

czosnek,

koper,

sól,

pieprz w ziarnach,

ziele angielskie,

liście laurowe,

kilka goździków,

kumin,

chili,

ziarna kolendry.

Wykonanie:

Młodą dynię dokładnie myjemy. Ze względu na jej miękką skórkę, przypominającą skórę cukinii, dyni nie obieramy, ale przekrawamy na pół i wyjmujemy nasiona i kroimy na mniejsze kawałki, np. paseczki. Do wcześniej przygotowanych słoików wkładamy dynię. Każdy z nich uzupełniamy ząbkiem czosnku, gałązką kopru, listkiem laurowym, zielem angielskim oraz pozostałymi przyprawami. Do wody dodajemy sól (2 łyżki na 1 l wody) i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną zalewą, zalewamy dynię, zakręcamy i odstawiamy na 3 – 5 dni. Po tym czasie dynia jest gotowa do spożycia. Opcjonalnie tak przygotowane słoiczki możemy zapasteryzować. W tym celu gotujemy je przez ok. 25 min od momentu wrzenia.

Dynia na zimową zupę

Składniki:

600 g dyni (sam miąższ bez nasion i pestek),

1 szk. wody,

1 łyżka soli.

Wykonanie:

Dynię kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą. Gotujemy do miękkości. Solimy i dokładnie mieszamy. Zagotowujemy. Gorącą dynię przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików i szczelnie zamykamy. Pasteryzujemy przez ok. 15 min. Tak przygotowaną możemy przechowywać przez całą zimę, wykorzystując do przygotowania różnych potraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here